2 Şubat 2016 Salı

Kadınlar Ne Kadar Affedici?

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre erkeklere kıyasla kadınlar, daha affedici. İngiliz The Daily Telegraph Gazetesi'nin haberine göre, Sheffield Hallam Üniversitesi'nden Psikolog Dr. Ann Macaskill'in 200 gönüllüye yaptığı çalışmanın sonuçları, ABD'da affetmeye dair bir konferansta açıklandı.

Sonuçlar, kadınların kavgadan sonra daha uzlaşmacı olduklarını, bir özür, romantik bir akşam yemeği ve hafta sonu kaçamağıyla öfkelerinin geçtiğini ortaya çıkardı. Araştırma, erkeklerin barışmaya hemen razı olmadıklarını, intikamı yeğlediklerine de işaret etti.


KADINLAR DAHA AFFEDİCİ!


    Case Western Reserve Üniversitesi’nde yapılan ve Journal of Personality and Social Psychology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, erkekler kadınlar kadar affedici değiller. Ancak erkek, empati yapıp, kendisinin de benzeri şartlar altında benzer bir davranışta bulunabileceği ihtimalini görebilirse, o zaman daha affedici olabiliyor. Bu durum, kadın ve erkek arasındaki farkı azaltsa da yine de kadınlar erkeklerden daha affedici.
    Kadın ve erkekler arasındaki fark, 1998'den 2005'e kadar yapılan toplam 7 çalışmada ortak sonuç olarak bulunmuş. Affedici olmak, her iki grup için empati yaptıkları anda artıyor. Empati kurmak, kişinin maruz kaldığı davranışın aslında benzer şartlarda kendisi tarafından da yapılabileceği duygusunu artırıyor. Sonuç olarak, birey, durumun kendisinin düşündüğü kadar ciddi olmadığına kanaat getirerek daha affedici olabiliyor.
    Araştırmacılara göre, kadınların daha affedici olmasının sebebi küçük yaşlardan itibaren daha çok empati yapmayı öğrenmeleri ve ilişkilerde yıkıcı değil yapıcı rolü daha çok üstlenmeleri. 
Yorum Gönder